Przejdź do treści

Godzina "W" na tarczyńskim rynku

2019-08-02

Na tarczyńskim rynku, przed pomnikiem poległych żołnierzy, odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godzinie 17:00 w całym mieście rozległ się dźwięk syren. Była modlitwa za zmarłych i przypomnienie, jak wielu żołnierzy zginęło w powstaniu. Później władze miasta i kombatanci składali wieńce.

1 sierpnia w godzinie „W” na rynku w Tarczynie zapłonęło ognisko dla walczącej Warszawy. W ten sposób po raz kolejny mieszkańcy gminy upamiętnili heroiczną postawę uczestników Powstania Warszawskiego. Później władze miasta, kombatanci i przedstawiciele rady miasta oraz instytucji państwowych składali wieńce. - Dlatego pamiętajmy o tych, którzy walczyli, o tych, którzy im pomagali, o tych którzy oddali życie i o tych, którzy przeżyli. To dzięki nim mamy ciąg naszej historii żywej, przekazywanej każdego dnia. Należy pamiętać o wszystkich bohaterach, którzy brali w udział w Powstaniu, poświęcili młodość, by walczyć o naszą wolność. Ci ludzie wciąż są wśród nas i są dla nas niezwykle ważni, I potrzebują dziś naszego wsparcia. Naszym obowiązkiem jest edukacja kolejnych pokoleń o naszej historii, a także wpajanie oraz utrwalanie szacunku do tych ludzi i ich niezwykłych czynów. Chwała Bohaterom! - powiedziała Burmistrz Tarczyna Barbara Galicz.

Wymowny i niezwykle wzruszający program wokalno-artystyczny przygotowała grupa dzieci i młodzieży uczestnicząca w warsztatach teatralnych Teatru Piosenki Romana Kołakowskiego zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie. Nad artystyczną stroną wydarzenia czuwali profesjonalni aktorzy i wokaliści min. Leszek Zdun oraz Agata Klimczak-Kołakowska.

Po uroczystościach na rynku, w kościele pw. Św. Mikołaja BM w Tarczynie odbyła się Msza Święta w intencji poległych w Powstaniu Warszawskim synów ziemi tarczyńskiej, a następnie na miejscowym cmentarzu zapalono znicze na grobach żołnierzy Szarych Szeregów.

Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce o godzinie 20:30 na rynku w Tarczynie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, władze miasta po raz pierwszy zorganizowały bezpośrednią transmisję koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI”. Wspólnie ze stolicą, goście zgromadzeni na tarczyńskim rynku wykonali kilkanaście piosenek, m.in. „Warszawo ma”, „Warszawskie dzieci”, „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, „Pałacyk Michla”, „Warszawianka”, „Modlitwa Obozowa”. Pomiędzy piosenkami wyświetlane były wspomnienia powstańców m.in. Anny Grabowskiej - Pogonowskiej "Hanki".

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Celem było wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach heroicznej walki. Zginęło od 16 do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów.

Burmistrz Barbara Galicz gorąco dziękuje organizacjom kombatanckim, harcerzom, pocztom sztandarowym tarczyńskich OSP, artystom oraz organizatorom za przygotowanie uroczystości upamiętnienia 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz wszystkim mieszkańcom za liczną obecność.