Przejdź do treści

Dni Tarczyna pod znakiem niepodległości

2018-07-02

Podczas tegorocznych Dni Tarczyna władze samorządowe zapewniły uczestnikom święta rozmaite atrakcje. Głównymi punktami uroczystości były obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz koncert zespołu Golec uOrkiestra.

Tarczyńskie Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości - więcej zdjęć

Dni Tarczyna (II część uroczystości) - więcej zdjęć

Dni Tarczyna 2018 rozpoczęły się turniejem piłki nożnej o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej Tarczyna Mirosława Faliszewskiego, rozegranym na boisku „Orlik”. W zawodach wystartowało 8 drużyn. Po emocjonującej rywalizacji puchar trafił do zespołu KS Kontra. Drugie miejsce zajęła ekipa Orły, a trzecie miejsce Urząd Miasta Tarczyn. Organizatorzy: UKS Tarczyn i Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie serdecznie dziękują sędziom, opiece medycznej oraz tym wszystkim, którzy gorąco dopingowali drużyny biorące udział w sportowej rywalizacji.

Samoloty nad Tarczynem

Po sobotnim, sportowym poranku, przyszła pora na uroczyste obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości z udziałem wojskowej asysty honorowej, które odbyły się na tarczyńskim rynku. Wśród przybyłych gości znaleźli się Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, senator Konstanty Radziwiłł, starosta powiatu piaseczyńskiego Wojciech Ołdakowski, dowódca 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego płk Andrzej Kozera, przedstawiciele władz Tarczyna i Lokalnej Grupy Działania „Perły Mazowsza”, żołnierze, policjanci, strażacy, strażnicy miejscy i reprezentanci innych służb mundurowych, harcerze, przedstawiciele kultury, oświaty, duchowieństwa, szefowie różnego rodzaju placówek i instytucji, mieszkańcy gminy Tarczyn i inni goście. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 14.00 mszą świętą polową za Ojczyznę (z ceremoniałem wojskowym), którą odprawił ksiądz biskup Rafał Markowski. Po mszy głos zabrała burmistrz Tarczyna Barbara Galicz. – W 1918r. my, Polacy, tak tragicznie doświadczeni przez historię, mieliśmy wreszcie powody do świętowania. Powojenne okoliczności i znaczne osłabienie zaborców rozpaliły w pełni patriotyczny entuzjazm naszych przodków. Niepodległościowa reakcja łańcuchowa budząca na dobre narodową dumę i poczucie zjednoczenia, przybierała na sile – podkreślała w swym przemówieniu burmistrz Barbara Galicz. – Nasza upragniona wolność stała się cudownym snem na jawie. Szare ulice, gmachy i miejsca rozkwitły na biało-czerwono, a zniewoleni przez 123 lata Polacy odzyskali swoją godność i prawo do samostanowienia.

Podczas przemówienia, nad tarczyńskim niebem pojawiły się trzy samoloty, które wykonały uroczysty, synchroniczny przelot nad rynkiem, wzbudzając zachwyt wśród uczestników wydarzenia.

Hymn, apel pamięci, salwa honorowa

Następnie do zgromadzonych przemówił Marszałek Senatu Stanisław Karczewski: – To dla nas, Polaków, niezwykle ważny rok – setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dobrze, że świętujemy tę rocznicę przez tak długi czas, że także po 11 listopada będziemy organizowali uroczystości i cieszyli się z tego, że sto lat temu odzyskaliśmy niepodległość i z tego, że jesteśmy krajem niepodległym, suwerennym, demokratycznym. To bardzo ważne, by tego typu uroczystości odbywały się w mniejszych i większych miejscowościach, bo podczas nich możemy dokonać pewnej refleksji, zastanowić się nad tym, w jakiej kondycji jest nasz patriotyzm, w jakiej kondycji jest Polska, co nas czeka w przyszłości.

Odczytano też listy Prezydenta Andrzeja Dudy i Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka skierowane specjalnie do uczestników wydarzenia. Chwilę po tym, przy wojskowym akompaniamencie odśpiewano hymn państwowy, a żołnierze z 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego wciągnęli na masz polską flagę. Odczytano też apel pamięci, zwieńczony efektowną salwą honorową.

Niezłomne postawy moralne

Kolejnym punktem programu było odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100-lecie Odzyskania Przez Polskę Niepodległości i złożenie wieńców pod pomnikiem bohaterów ziemi tarczyńskiej. Na zakończenie burmistrz Barbara Galicz i przewodniczący Rady Miejskiej w Tarczynie Mirosław Faliszewski odczytali akty nadania tytułów Honorowego Obywatela Tarczyna dla śp. Stanisława Mentlaka i śp. Wandy Kobryń, podkreślając ich zaangażowanie w działalność konspiracyjną w czasie II wojny, niezłomne postawy moralne i ogromny patriotyzm. Zwieńczeniem uroczystości na tarczyńskim rynku był koncert orkiestry wojskowej. Tarczyńskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyły się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego i Ministra Obrony Narodowej RP Mariusza Błaszczaka.

Koncerty, atrakcje…

Od popołudnia rozpoczęły się ponadto występy artystyczne oraz inne atrakcje na tarczyńskim placu targowym. Kolorowym i pełnym pozytywnych emocji występem zachwyciła Majka Jeżowska. Zaraz potem wręczono nagrody dla najlepszych uczestników zorganizowanego przez tarczyński samorząd i placówki oświatowe konkursu historycznego „Bohaterowie Niepodległej”. Koncert Teatru Piosenki Romana Kołakowskiego był z kolei okazją do wysłuchania pięknych, nastrojowych utworów, jak również do zaprezentowania na scenie utalentowanych wokalnie tarczyńskich dzieci i młodzieży. Głównym muzycznym punktem tegorocznych Dni Tarczyna był porywający koncert Golec uOrkiestra - jednego z najbardziej znanych i lubianych polskich zespołów, który od pierwszych chwil zjednał sobie sympatię tarczyńskiej publiczności. Każda piosenka artystów witana była z wielkim entuzjazmem i nagradzana gromkimi brawami. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Były dmuchańce, zjeżdżalnie, kule wodne, trampoliny, karuzela, czy też stoiska handlowe. Dużo radości dzieciom sprawiło malowanie twarzy, którym zajmowali się charakteryzatorzy teatralni z Warszawy. Osoby przybyłe na imprezę mogły spróbować smacznych posiłków i orzeźwiających napojów. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Tarczyńskiej Grupy Plastyków „KreoArt”. Podczas Dni Tarczyna zorganizowano także akcję charytatywną na rzecz Kubusia Jarzyńskiego (jedyne na świecie dziecko z ciężką wadą genetyczną – tetraploidia).

Burmistrz Tarczyna pragnie serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie Dni Tarczyna 2018 oraz wszystkim obecnym na imprezie.